Gå til indhold

DKT AUTO A/S

1996
Stiftet
32
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Sandbakken 2
3660 Stenløse
Kort fortalt
DKT AUTO A/S blev etableret i 1996 og har adresse i Stenløse. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 20 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
1.000
500
0
-500
-1.000
-1.500
-2.000
Likviditetsgrad
74%
Svag
Afkastningsgrad
-4%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
29%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 10 20 30 40
Likviditetsgrad
74%
Svag
Afkastningsgrad
-4%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
29%
God
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2021
2022
2023
2024
2025
2.000
1.500
1.000
500
0
-500
-1.000
-1.500

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning-----
Bruttofortjeneste20.81613.7959.3256.0746.737
Primært resultat-1.3567261.622865690
Finansielle poster netto-1.076-707-391432281
Resultat før skat-2.432181.232723637
Årets resultat-1.962103972525480
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
1.000
500
0
-500
-1.000
-1.500
-2.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver183255---
Materielle anlægsaktiver17.11916.84914.9129.1966.045
Finansielle anlægsaktiver240240240265265
Anlægsaktiver i alt17.54317.34515.1529.4616.310
Omsætningsaktiver19.31615.39911.1608.09614.649
Aktiver i alt36.85932.74426.31117.55820.959

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital10.53612.4989.1206.3555.830
Langfristet gæld17803.0081.0151.064
Kortfristet gæld26.14420.06614.0219.99113.770
Passiver i alt36.85932.74426.31117.55820.959
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2024-10-012023-10-012022-10-012021-10-012020-10-01
Slutdato2025-12-312024-09-302023-09-302022-09-302021-09-30