Gå til indhold

Design Society (fond)

2015
Stiftet
31
Ansatte
Seneste nyheder
Der er i øjeblikket ingen nyheder om Design Society (fond).
Hent flere nyheder
Adresse
Sundkaj 153, 2.
2150 Nordhavn
Kort fortalt
Design Society (fond) blev etableret i 2015 og har adresse i Nordhavn. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 18 mio. Virksomheden er en erhvervsdrivende fond i branchen ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter.
Direktion
Bestyrelse
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
2.000
1.000
0
-1.000
-2.000
-3.000
Likviditetsgrad
405%
Meget god
Afkastningsgrad
0%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
63%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 10 20 30 40 50
Likviditetsgrad
405%
Meget god
Afkastningsgrad
0%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
63%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2021
2022
2023
2024
2025
60.000
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning26.41127.24542.94745.82551.088
Bruttofortjeneste18.25517.82323.26519.93726.625
Primært resultat9-2.63391-2.463377
Finansielle poster netto2716652-395-79
Resultat før skat36-2.468143-2.858283
Årets resultat525-2.557112-2.2311.097
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
2.000
1.000
0
-1.000
-2.000
-3.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver00163379596
Materielle anlægsaktiver848149326499
Finansielle anlægsaktiver2.5582.9373.2183.2443.433
Anlægsaktiver i alt2.5662.9853.5303.9494.527
Omsætningsaktiver11.68512.03214.79718.55826.478
Aktiver i alt14.25115.01718.32722.50731.005

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital8.9118.38610.94310.83113.062
Langfristet gæld2.4542.375---
Kortfristet gæld2.8864.2567.38411.67617.943
Passiver i alt14.25115.01718.32722.50731.005
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31