Gå til indhold

DALI A/S

2004
Stiftet
110
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Dali Alle 1
9610 Nørager
Kort fortalt
DALI A/S blev etableret i 2004 og har adresse i Nørager. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 125 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med radio og tv, fotografiske og optiske artikler.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Likviditetsgrad
198%
God
Afkastningsgrad
15%
Meget god
Soliditetsgrad
60%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150
Likviditetsgrad
198%
God
Afkastningsgrad
15%
Meget god
Soliditetsgrad
60%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0
-10.000

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste125.289100.74276.18572.18779.246
Primært resultat31.30316.3215.688-6.737438
Finansielle poster netto-1.012-1.047-2.251520-4.196
Resultat før skat35.94821.3357.9651.05715.521
Årets resultat29.67718.4174.1202.15318.203
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver25.62327.87026.02124.44023.691
Materielle anlægsaktiver10.39111.02012.06315.16417.587
Finansielle anlægsaktiver41.77837.35042.36041.35949.975
Anlægsaktiver i alt77.79276.24080.44480.96391.253
Omsætningsaktiver127.956143.90180.320111.170132.075
Aktiver i alt205.748220.141160.764192.133223.328

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital122.773102.39490.34591.65591.378
Langfristet gæld3.9166.1346.5257.9477.555
Kortfristet gæld64.66096.65948.29478.562109.915
Passiver i alt205.748220.141160.764192.133223.328
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
150.000
100.000
50.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-05-012024-05-012023-05-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30